Vyplňte prosím DOTAZNÍK

JAK PŘEŽÍT ŠKOLU- plánování

22. března 2017 v 5:34 | Wex |  Jak přežít školu
Čauky lidi!
Dneska jsem si pro vás připravila první článek z nové série, která je tak trochu na přání. Je to série o učení a škole. Zatím vůbec nevím kolik tato série bude mít dílů, každopádně bych s vámi chtěla probrat věci od plánování až k nejrůznějším věcem, které vám pomůžou při učení. No, a dnešní článek se bude věnovat právě plánování. V těchto článcích vám budu spíše ukazovat to, jak určité věci dělám já. Myslím si, že i tímto způsobem vám mohu pomoct.Já jsem na plánování nikdy moc nebyla, ale od nového roku jsem se do něj celkem dost vžila. Koupila jsem si diář, stolní kalendář a doma vyhrabala roztomilý notýsek s hrošíkem (Ten už používám od začátku školního roku).


DIÁŘ
Diářů na trhu najdete neskutečné množství, jsou různé druhy, různé velikosti a především různá designová provedení. Mně osobně nejvíc vyhovuje malinkatý diáříček, který má na dvoustraně týden a vzadu poznámky. Pak mi také celkem záleží na tom, jak diář vypadá. Z toho jste asi pochopili, že na to jak najít správný diář, návod rozhodně neexistuje. Každému vyhovuje něco jiného. Každopádně je určitě spousta návodů na to jak si diář vést.
Úprava diáře
Podle mě je fajn rozdělit si nejrůznější věci v diáři podle barviček. Já sice nepíšu celou akci tou určitou barvičkou, ale vždy si za tu akci udělám vykřičník v té určité barvě. Růžovou mám na testy, fialovou na různé referáty, červenou na narozeniny a svátky svých blízkých, světle modrou na blog a tmavě modrou na různé akce (Tmavě modrou píšu úplně všechny akce, akorát že za ostatní věci (Testy, referáty…) udělám ještě ten barevný vykřičník. Za akce však vykřičník nepíšu) Pak mám ještě určitý styl, jak si různé akce, články atd. do diáře zapisuji. Já osobně si barvičky a styl psaní pamatuji, ale tomu kdo si to nepamatuje, doporučuji, aby si to někam do diáře zapsal. Nechcete přece mít z diáře chaotickou duhu, ne?
Další věc, kterou je podle mě dobré si rozplánovat jsou poznámky. Já po pravdě poznámky využívám jako nápady na nejrůznější články nebo si do nich také zapisuji knižní výzvu, kterou plním. Do poznámek však nepíšu, všechno si to píšu na lepíky, které tam pak nalepím. Dělám to takto, protože poznámky nejsou nekonečné, a kdyby mi došli, tak jsem úplně v prčicích. Takto jen odlepím jeden z lepíků, který už nepotřebuji a místo něj můžu nalepit nový. Každopádně vedení poznámek je tak trošku zase na vás. Někdo je třeba nevyužívá vůbec, někdo si do nich jen tak čmárá a někdo je využívá jako já.STOLNÍ KALENDÁŘ
Výběr stolního kalendáře je stejně individuální jako u diáře. Prodávají se podlouhlé kalendáře, užší kalendáře, kalendáře, které mají týden v sloupcích a kalendáře, které mají týden v řádcích. Kalendáře mají taky různá zaměření a na trhu jich zase najdete spoustu. Mně osobně je u kalendářů jedno, jak vypadají. Hlavně, že jsem schopna do nich napsat vše, co potřebuju.
Úprava stolního kalendáře
Vedení stolního kalendáře je hodně podobné jako u diáře. Hlavní roli hrají barvičky a orientace v kalendáři. Já mám barvičky stejné jako v diáři. Kalendář je pro mě vlastně takový domácí diář. Víc k vedení kalendáře asi říct nemůžu.
Každopádně je fajn, když si to kolem kalendáře nějak ozdobíte. Všechny ty věci v něm se pak zdají trošičku odlehčenější a hlavně to dělá i pěknou dekoraci v pokoji. Já mám u kalendáře třeba vázičku s umělými kočičkami, vonící holubičku a roztomilého medvídka. Vy si tam samozřejmě můžete dát cokoliv, na co se vám dobře kouká, protože nejen, že vám to hodně věcí odlehčí, ale taky když se vám ty věci budou líbit, vždy se tam podíváte a třeba si i vzpomenete na nějaký test.


DENÍČEK
Deníček používám už od první třídy a momentálně bych se bez něj už asi ani neobešla. I když v poslední době jsem si do něj nějak zapomínala všechno zapisovat a po pravdě jsem málem na něco zapomněla. Deníček mám s takovým roztomilým hrošíkem. Je linkovaný a má kroužkovou vazbu, kterou úplně nedoporučuji, protože se na ní špatně píše. Každopádně má i svoje výhody, dobře se z deníčku trhají stránky. Deníček však nemusí sloužit jen na zapisování domácích úkolů, ale může se hodit třeba, když si zapomenete do nějakého předmětu sešit.Úprava deníčku
Je dobré, když máte v deníčku nějaký systém. Systém si zase musí zvolit každý svůj. Já si deníček píšu barevně. Nevím proč, ale přijde mi, že deníček je pak mnohem veselejší. Pak si ještě deníček rozděluji na měsíce (Vždy když začne nový měsíc, napíšu si tam, že začal. No, snad mě chápete:D). Jednotlivé dny si pak rozděluji takovými rozdělovači a samozřejmě si nad jednotlivé zápisky píšu datum, abych se v deníčku trošku vyznala.
Všechno škrtání, vymýšlení článků na blog (Jo, i na to deníček používám:D) a třeba i nějaké výpočty do matiky píši zezadu deníčku. Takhle se to nemotá s domácími úkoly a je to přehledné. Pokud máte kroužkovou vazbu, můžete potom nepotřebné stránky zlikvidovat a vytrhnout. Když už tedy škrtat do deníčku, tak doporučuji škrtat dozadu.PLÁNOVÁNÍ VÍKENDOVÉHO UČENÍ
Tahle taktika mi hodně vyhovuje. Zase jsou v ní zaangažovaní lepíci. Jde vlastně o to, že mám u svého stolu takovou jezdící skříňku a na tu si každou sobotu rozplánuji učení na celý víkend. Vždy si vezmu dva lepíky, na jeden napíšu SO a na druhý NE (Což znamená sobota a neděle). Pak si projdu všechny sešity, ze kterých vybírám sešity, které budu potřebovat na učení. Dále si to nějak logicky rozdělím. Dělám si dvě hromádky, jedna je na sobotu a druhá na neděli. Až mám rozděleno, vše si napíši na lepíky. Postupně pak určité věci odškrtávám a to mi značí, že už je mám hotové. Nějak se u toho neomezuji časem a vše se rozhodně neučím podle pořadí. Každopádně někomu může vyhovovat, že se omezí časem, takže si k určitým odrážkám určitě čas může napsat.

A jsme na konci! Ještě než článek však úplně dokončím, chtěla bych vám hrozně poděkovat za velikou podporu a moc milé reakce na předešlé dva články. Za tohle všechno vám děkuji, protože můj blog se v pondělí stal blogem dne. Jsem z toho opravdu nadšená a hlavně vím, že bez vás bych to určitě nezvládla! Doufám, že i dnešní článek se vám líbil a určitě mi dolů do komentářů můžete napsat, o jaké články byste měli zájem. Některé z návrhů možná zkusím nějak zpracovat.

Wex

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 girl-diy girl-diy | Web | 22. března 2017 v 14:26 | Reagovat

Minulý rok jsem to takhle také dělala, ale holt letos jsem moc lína, ale asi si to znovu zavedu pořád na něco zapomínám, ale je super, že díky tvému článku se k tomu zase vrátím :-D

2 Twotika Twotika | E-mail | Web | 22. března 2017 v 17:03 | Reagovat

Kdysi dávno jsem si začala psát diář (protože strašně zapomínám :D) no a na lepíky, deníky a stolní kalendář to ještě nevidím, protože já mám diář úplně na všechno (kromě tedy plánování článků :D to mám úplně zvláštní sešit :D). Deník nepotřebuji, protože úkoly a tak si píšu do diáře a když zapomenu na sešit, tak si to napíšu do jiného tužkou a pak přepíšu. :D Stolní kalendář mi nevyhovuje z toho důvodu, že ve svém pokoji vlastně jenom spím, protože se učím v obývacím pokoji. No a jak to mám s plánováním učení? To bych radši asi nezmiňovala. :D Já se doma vlastně učím jenom v týdnu, kdy píšeme nějaký test. Pak ještě ve škole, protože do školy vždy přijedu o hodinu dřív, takže mám většinou dost času na to a tudíž domácí učení tak nějak zavrhuji. :D Ale obdivuji tě, že to takhle děláš! :))

3 M. M. | Web | 23. března 2017 v 9:15 | Reagovat

Takhle pěkně naplánované už jsem nic dlouho neměla :D
Teď používám pouze diář, kam všechno píšu tím co mám zrovna po ruce :D

4 Daisy Daisy | Web | 23. března 2017 v 9:50 | Reagovat

Taky jsem si to psala hala bala. Tu mobil, tu zmuchlaný papírek, tu diář, tu kalendář, ale pak jsem se naštvala. Všechno jsem si začala psát do diáře a barevně lišit.
Práce - žlutá, škola - červená a zbytek aktivit - zelená. Schválně je to od toho nejdůležitějšího (škola, práce, ostatní) nejvíce výrazné :). Když něco jó nechci zapomenout, mám ještě lepící papírky stejných barev, které si nalepím třeba na noťas nebo někam, kde to hned ráno zmerkuji :).

5 frisbeedogs frisbeedogs | E-mail | Web | 23. března 2017 v 10:33 | Reagovat

Ahoj, oficiálně se hlásím zpět - snad už konečně. Více informací na mém blogu.
________________________________________

Při mých studiích jsem si vše plánovala do posledního puntíku, a dělám to i teď když pracuji... I když můj deník je pro mnohé velmi nepřehledný :-D

6 J.A J.A | 23. března 2017 v 15:46 | Reagovat

Promiň, ale tyhle věci nepovažuji za nějaké rady. 5/4 článku je pouze o úpravě sešítku a diářů. Myslím si, že tohle ti nijak neusnadní školu, pouze dodá pocit, že se připravuješ. Zkus příště napsat nějaké užitečné rady, protože takhle akorát plýtváš svým časem ;)

Btw. když neumíš anglicky, nepiš to do dessu. Ve slově stories tam máš tvrdé y-chybu..

7 Natálie Natálie | Web | 24. března 2017 v 19:58 | Reagovat

od prváku na střední používám taky diář.. a to mi zůstalo i do práce.. a myslím, že i zůstane.. hodně jsem si na to zvykla.. a hlavně to otevřu a vidím, co kdy mám.. kde jsem byla nebo tak.. tohle mi hodně usnadnilo práci.. teď už pomalo bez diáře ani ránu.. :D ale stolní kalendář bych už asi nezvládala.. ty jsi horší jak já :D já si tež všechno píšu ale že bych na to měla 3 věci.. :D že tě to baví.. :D ale musím říct, že to máš opravdu nádherně udělané.. a fakt tě obdivuju, že si to stíháš všechno psát všude a ještě odlišovat barvami.. :)

8 myred myred | Web | 24. března 2017 v 21:50 | Reagovat

Už asi dva roky používám diář a musím říct, že mi to ve škole a celkově hodně pomáhá. Všechno si tam zapisuji a pak se nemůže stát, že bych na něco zapomněla. Teď jen nechápu, jak jsem bez něho dřív mohla vůbec fungovat. :D
Jinak článek je skvěle zpracovaný a rady jsou užitečné. Mě samotné ale stačí jen ten diář. Nosím ho vždy u sebe a tak do něho mohu kdykoliv nahlédnout. :)
A pokud jde o sešítek, který je universální a může posloužit místo zapomenutého sešitu na daný předmět, tak  ten si nechávám v lavici, aby byl vždy po ruce. :)

9 Myshelka Myshelka | E-mail | Web | 27. března 2017 v 18:21 | Reagovat

Tak diář ještě nemám zavedený, ale byloby fajn si ho sehnat :D :D snad to bude co nejdřív :3

10 Ugly Duckling Ugly Duckling | Web | 29. března 2017 v 17:26 | Reagovat

Já sama jsem plánovací maniak. Co nenapíšu jako by nebylo. Barvičky si sice nedělám (prostě si přečtu co si napíšu), ale vyznám se v tom. U velkých testů si píšu vykřičníky a malé testy si jen zapíši. Hezký článek! <3

11 M` M` | Web | 30. března 2017 v 16:01 | Reagovat

já jsem opravdu magor v plánování :D takže mám všude po stole takové ty lepíky, v mobilu To Do listy, obrovský diář a kalendář na stole :D

12 Wex Wex | E-mail | Web | 4. dubna 2017 v 16:07 | Reagovat

[1]: Já jsem byla líná dřív, teď jsem tak nějak přišla na to, že mě to vlastně i baví. Děkuji ti :-)

[2]: Děkuji ti moc! :-P Uvidíš, že jednou dojde na to, že já všechny ty svoje blbůstky vyměním za pořádný diář, který mi bude sloužit na všechno. Já se v týdnu absolutně nestíhám pořádně učit, většinu odpoledne trávím u babičky a tam potřebné učivo nemám, učit se tedy musím hlavně o víkendu.

[3]: Děkuji ti,jak už jsem se zmiňovala, jednou se naštvu a začnu používat také jen ten diář :-D

[4]: To máš také skvěle vymyšlené! Jinak děkuji za komentář.

[5]: Tak to jsem ráda!:-)
Důležité je, aby byl přehledný pro tebe.

[6]: Chápu a děkuji ti za názor. Mě osobně pocit toho, že mám všechno školu usnadní. Nemusím se tolik nervovat, že jsem na něco zapomněla. Neboj se, příště už to nebude taková nuda!:-)
Chybu v designu jsem opravila, to slovo mi dělá strašný problém.

[7]: Děkuji ti, já jsem hrozný puntíčkář. Všechno musím mít dokonalé a když se něco nepovede, tak to pořádně obrečím (Samozřejmě ne doslova:D)

[8]: Děkuji! Já se taky jednou naštvu a sáhnu po diáři, do kterého si budu moct napsat všechno. Zatím však zůstanu u této svojí techniky.

[9]: Přeji hodně štěstí!:D

[10]: Děkuji, hlavně, že ti to tak vyhovuje:-)

[11]: Uf! Nejsem sama!:D

13 Viky Viky | Web | 5. dubna 2017 v 13:42 | Reagovat

Zajímavý článek. Mě osobně nejvíce zaujal ten systém učení o víkendu. Možná bych si to taky mohla nějak podobně rozdělit...
Jinak, jak máš u třetího obrázku napsané 5 dní s deníkem, co to bude? Jen mě napadá, jestli ten můj projekt jdeš vyplnit nebo to bude něco tvé vlastní?

Já jsem měla takový deník, do kterého jsem si psala normální zápisy a z druhé strany se učila. Asi mi to vyhovovalo více, než mít jeden zápisník jen na učení. Z jistého důvodu už do toho deníku ale učení ani zápisy nepíšu.
A nevím proč, ale kalendáře mi vůbec nevyhovují. Navíc se do nich podívám jednou za dva týdny a tím pádem bych vše důležité neudělala. :D

14 Kate Kate | Web | 16. dubna 2017 v 14:29 | Reagovat

Vždy na začátku roku si deníček/diářek zavedu a snažím se mít vše tip top naplánované, ale dýl jak týden mi to nevydřží :-D  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama